20 Temmuz 2017

"Felsefe, dilin yanlış anlaşılmasının bir yan ürünüdür." - Wittgenstein (1993)

20 Temmuz 2017
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır." diyen Ludwig Wittgenstein, analitik felsefenin en önemli isimlerinden biri olarak rahatlıkla gösterilebilir. Kusursuz titizliğiyle geriye pek az bırakan Wittgenstein, kendisi hakkında yapılan az sayıda film ve belgeselle de aynı "verimsizliği" dolaylı biçimde sürdürüyor. Buna rağmen, kendisi hakkında tapılmış 1993 tarihli bir film bulunmakta, ancak bu film de -ilginçtir ki- tiyatral ve hatta absürt işleyişiyle Wittgenstein'ı soğuk ve keskin felsefi irdelemelerinin aksine farklı bir şekilde bizlere sunuyor. Yine de felsefe ile olan yoğun haşır neşiri elden bırakmıyor film.

Çevirisini yaptığım ve aşağıya eklediğim kesit de bu filmden alınma. "Bir köpek yalan söyleyemez. Samimi de olamaz." diyen Wittgenstein, ortada dilbilimsel, matematiksel, ahlaksal ve dinsel sorunlar olmakla birlikte felsefi bir sorun olmadığını, felsefenin, sadece dilin yanlış anlaşılmasının bir yan ürünü olduğunu dile getirmektedir.

Konuyu fazla sündürmeden sizleri bu kısa "sahne" ile başbaşa bırakıyorum. 

3 yorum:

Adsız dedi ki...

bu filmin tamamını nasıl izleriz?

Ümid Gurbanov dedi ki...

Merhabalar.

Filmin Türkçe altyazısı yoktu en son baktığımda, ben sadece bu bölümü çevirdim, zamanım olduğunda -ileri bir tarihte- filmin tamamını çevirmeyi istiyorum.

O yüzden şimdilik Türkçe olarak tamamını izlemeniz mümkün değil.

mete ağyar dedi ki...

Fazla abartmış. Tamam saygı duyuyoruz, çok beslendik kendisinden ama bu kadar kütük olması biraz patolojik gibi sanki.

Yorum Gönder

 
|| © 2018 - Herhangi bir hak bulursanız, saklayın! || Tasarım: Pocket ||