26 Temmuz 2017

Gaston Bachelard: Filozoflar Üzerine

26 Temmuz 2017
"Onunla röportaj yapmaya cesaret ettiysek bunun sebebi güler yüzlü ve nazik olmasıdır, aynı zamanda çocukken hayal ettiğimiz filozof imajına benzemesidir." diyor Jean-Claude Bringuier ve aynı sebep beni de bu çeviriyi yapmaya itti diyebilirim. "Bana üstad veya Bay Profesör demeyin," diyerek direten ve upuzun beyaz sakalla kaplı kafasını şiddetle sallayan Bachelard, sahiden de özellikle küçükken kafamızda canlandırdığımız filozof imajına fazlasıyla uyuyor gibi gözüküyor. Oysa röportajın devamında da işaret ettiği gibi, filozof olması onu maddeci dünyadan koparmamış, onu düşperest biri haline getirmemiş. İş düşünmeye gelince onu da layıkıyla yerine getirir, ama günlük hayatın geri kalan kısmında da tıpkı diğer insanlar gibi gereken neyse onu yapar, yapabilirmiş.

Zaten hepitopu 9 küsür dakika olan videonun özetini çıkaracak değilim. Filozoflar hakkında neler söylediğini, kendi küçüklüğünü, kaldığı evi, Bringuier'e de sorular yönelterek anlatan Bachelard, yaşlandığı için üzüldüğünü itiraf etmekten de geri kalmıyor. "Uzun zaman önce, sıklıkla yürüyüşe çıkardım. Ama zamanla değişmek zorunda kalıyorsunuz, artık yapamayacağınız şeyi istemiyorsunuz." diyerek, bir bakıma yürek de burkuyor denebilir. Zira Bachelard, röportajdan yaklaşık bir yıl sonra ölüyor.

Bir de şöyle bir dipnot düşmek istiyorum:  Çeviri bittikten sonra bu yazıyı yazarken Gaston Bachelard hakkında araştırma yapıyordum ve benim çevirdiğim bu videonun düz yazı olarak Dünyanın Yerlileri adlı sitede önceden çevrilmiş olduğunu fark ettim. Onlara da emeklerinden ötürü teşekkür ediyor, bu iki çevirinin birbiriyle alakalı olmadığının altını çizmek istiyorum. Nitekim bilenler bilir, geçtiğimiz ay Lacan çevirim de daha önce başka site tarafından çevrilmiş, ama ben bunu bilmeden çeviriyi yeni baştan yaptım diye "hırsızlıkla" -hem de çirkin bir biçimde- suçlanmıştım. Böyle bir yabanilik ve görgüsüzlükle bir daha karşılaşmamak adına bu dipnotu elzem gördüm. (Lafım elbette Dünyanın Yerlileri'ne değil, olamaz da; zaten kimse o barbarlar gibi olmayı başaramaz da.)

Her neyse, kendinize iyi bakın, bakamayacak olursanız da canınızı çok sıkmayın.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
|| © 2018 - Herhangi bir hak bulursanız, saklayın! || Tasarım: Pocket ||