3 Aralık 2017

"Ben asla sıkılmam." - Naked (Mike Leigh, 1993)

3 Aralık 2017
Bana seninle birlikte sonsuza dek var olacak bir film seç dense, hemen hemen hiç düşünmeden Mike Leigh'in yönetmenliğini yaptığı ve David Thewlis'in insanı aklını başından alacak oyunculuk sergilediği 1993 yapımı Naked filmini seçerim.

Bu filmi ilk izlediğimde yaklaşık yarım saat sonra filmi durdurmak zorunda kalmıştım. Karşımda duran şeyin tam anlamıyla benim kafamdan geçenler olduğunu hatta bir film çekecek olsak işte tam da böyle bir şey çekmek istediğimi fark etmiştim. Bir yandan inanılmaz bir zevk alıyordum filmden bir yandan da her geçen saniye bitmeye daha fazla yaklaşıyor diye üzülüyordum. Muhtemelen hayatımın en keyif aldığım, içine hemen hemen hiç kopma olmaksızın girebildiğim ve sonrasında günlerce hatta belki haftalar ve aylarca düzenli olarak aklıma gelen filmi buydu.

Elbette ki tamamen öznel değerlendirmelerde bulunduğumu belirtmek isterim. Sinema dünyasının en kusursuz filmi budur diye bir iddiam yok, muhtemelen sinema sanatından anlayan insanlar çok farklı açılardan filmi eleştirebilir bile. Oysa benim bu filmde bulduğum şey, belki bir "anti-kahraman" olarak ortalarda gezinen Johnny'nin kusursuz bir biçimde benim zihnimdeki "üst-insan" ile örtüşmesidir.

Filmden alınıp koyulabilecek --bana göre-- onlarca müthiş sahne var, ama aşağıdaki sahnenin can alıcı konuşması ve bağlanan tezat sonu beni her zaman gülümsetiyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
|| © 2018 - Herhangi bir hak bulursanız, saklayın! || Tasarım: Pocket ||