13 Ağustos 2017

Alan Watts: "Sürekli konuşursanız, başkalarının dediklerini asla duyamazsınız."

13 Ağustos 2017
Ufacık, minicik bir çeviri yaptım. Aslında bunu, müzik için yaptım. Alan Watts'ın sözlerinin de içinde bulunduğu bir müzik videosuna denk geldim, sözler ile müzik gayet uyumlu göründü bana ve "Neden olmasın?" dedim. Farklı farklı alanlardan şeyler çeviriyordum zaten, bir de "klip" gibi bir şey çevireyim, en fazla ne olabilirdi ki?

Açıkçası bir şey de olmadı zaten. 3,5 dakikalık bir müzikli, Zenli, Alan Watts'lı bir videomuz oldu. Peki ne mi dedi Watts? Şöyle dedi:

Sürekli konuşursanız, başkalarının dediklerini asla duyamazsınız. Böylece tek yaptığınız kendi söyleyeceklerinizden bahsetmek olur. Aynısı sürekli düşünen insanlar için de geçerlidir. Yani "düşünmek" dediğim şey, kafatasınızın içindeki kendinizle konuşmanız, iç sesinizle muhabbet etmeniz sembollerin, imgelerin, sohbetlerin ve kelimelerin değişmez gevezeliklerinden ibarettir. Sürekli bunu yaparsanız, düşünmek dışında düşünecek bir şeyiniz olmadığını görürsünüz. Başkalarının dediklerini duymak için konuşmayı bırakmanız gerektiği gibi hayatın ne olduğunu öğrenmek için de düşünmeyi bırakmanız gerekiyor. Düşünmeyi bıraktığınız o an "Sözle Anlatılamaz Dünya" ile anında iletişim kurarsınız. Özgürlüğün gücü, dünyayı parçalara ayıracak.

Size tavsiyem, müzik eşliğinde okumanız -dinlemeniz- yönündedir.

Sağlıcakla kalın, ama bunu başarsanız bile, sürekli öyle kalmayacağını unutmayın.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Virginia Woolf'un ses kaydını ararken bunu dinledim.

Sözleri doğanın sesi ve müzik eşliğinde dinlerken Watts'ın konuşmasındaki ritm de belirgin hale gelmiş gibi, sanki ondaki - birnevî - müziği de işitiyorsun.

İnsanın zihninde kendisiyle konuşması, iç sesiyle muhabbet etmesi aşırı yalnızlıktan da ileri gelebiliyor. Aşırı yalnızlıktan sıyrılmak hem başkalarını dinlemeyi hem de sürekli düşünmekten uzaklaşmayı getirebilir.

reddswan

Ümid Gurbanov dedi ki...

Virginia Woolf'u daha bloga koymadım, çünkü tembelim. :)

Yorum Gönder

 
|| © 2018 - Herhangi bir hak bulursanız, saklayın! || Tasarım: Pocket ||