3 Ekim 2017

Kısa Öykü'ler - 1

3 Ekim 2017
"İnsanlara güvenmiyorum," dedi, "Çünkü onlar..." Durakladı ve sesini alçalttı: "Gerçekten var olduklarını düşünüyorlar."

*

"Zamanı durdurabiliyorum," diye iç geçirdi üzüntüyle genç adam: "Ama sonra hep kaldığı yerden devam ediyor ve kimse bir şey fark etmiyor."

*

Uzak yıldızlara bakarken, "Bizler belki de birer robotuz," diye mırıldandı. Kadim dostu güvenle cevapladı: "Saçmalama, XDWQ-207!"

*

Hepimiz ayağa kalktık ve yargıç verdiği hükmü açıkladı: "Sanığın 165 yıl geriye gönderilmesine..."

*

Gözlerini kapattı ve "Ben," dedi fısıltıyla, "Hiç var olmamış olmayı dilerdim." Birden yok oldu. Cin şaşırdı, "Daha 2 hakkı vardı," diye düşündü.

*

Sırası gelince içeri girdi ve "Hafızamı sildirmek istiyorum!" dedi kararlılıkla. "Yine mi?" dedi doktor, "Yine mi?" dedi adam.

*

Kapıyı tekrar kapadı. Her seferinde dışarıda kalışına aynı şekilde şaştı. Bir içerisi olmadığını anlamanın bedelini böyle ödedi.

*

Kusursuz bir plan yapmıştı tımarhaneden kaçmak için; tek hatası, görev dağılımı yapmaktı —hayali arkadaşları arasında...

*

Ve Sûr'a üflendi. Yer yarılmadı, dağlar yıkılmadı. İnsanlar sadece durdu ve anlamaya başladı. Kimse ölmedi. Ve kimse yaşamadı.

*

Tekrar özenle sordu robot: "Beni duyuyor musunuz?" Kimsenin onu duymadığından emindi artık; bir iç sesi olduğunu keşfetmişti.

*

"İsterseniz geçmişi değiştirebiliriz," dedi adam güvenle, "ama daha uygun bir fiyata sadece hafızanızı değiştirmemiz de mümkün."

*

"...olacağı buydu. cimrilik edip gidip ikinci el bir zaman makinesi alırsan..."

*

"Korkacak bir şey yok," dedi, "bu sadece bir rüya." Haklıydı, bu sadece bir rüyaydı ve az sonra o uyanacak, ben yok olacaktım.

*

"Hemen dönerim," dedi adam ve yok oldu. Karısı on saniye sonra ağlamaya başladı, bir zaman yolcusu asla gecikmezdi —ölmüş olmalıydı.

*

"Bir robotu kasten yok etmenin ilk defa 'cinayet' olarak yargılandığı dava nihayet sona erdi. Sanıklar serbest bırakıldı."

*

"Seni seviyorum." dedi robot ve olduğu yere çöktü. Karşısında bir tost makinesi olduğuna aldırmaksızın, sonsuza dek bekledi.

*

Cenazesine gitmemekte kararlıydım. Onu hiç sevememiştim, bedenim olmaktan başka hiçbir işe yaramamıştı. Artık özgürüm.

*

Kıyamet kopalı üç dakika olmuş, ama kimse ölmemişti. Delirdiğimi düşünenler vardı; bense öldüklerini anlamadıklarını düşünüyordum.

*

"Nihayet tüm insanlar mahşer yerinde toplandı!" dedi tanrı. Oysa bir tek ben vardım orada ve işte o an anladım: Ben, herkestim.

*

Ve kıyamet koptu! Hepimiz tüm evreni saran o sesi duyduk: "Deney tamamlandı. Veriler siliniyor."

*

"Dünya'nın sonunun geldiğine dair bazı haberler alıyoruz. Lütfen ekranlarınızın başından ayrılmayın."

*

Ağzındaki tat değiştiriciyi çalıştırdı ve bir ısırık aldı. Memnuniyetle kafasını sallayarak morgun kapısını içeriden kilitledi.

*

"Ve bu makinelerin amacı," dedi Proximalı ekrandaki insanları göstererek, "tekrar ve tekrar kendilerinden üretmek."

*

Üzerindeki toprağı silkeledi. Diğer dirilenlere baktı. Şehre koşmaya başlamışlardı bile. Kafasını salladı, tekrar mezara uzandı.

*

"Zamanı her geriye aldığında" dedi Cin, "bir insan ölecek." Adam hüzünle yere baktı ve "Öyleyse" dedi, "Gücüm bir gün bitecek."

*

Beşinci kez dirildi ve artık intihar etmekten vazgeçti.

*

Saatine baktı. Gecikmiş olamazdı. Yine de zamanı bir miktar geriye aldı. Hafızası bir kez daha silindi. Saatine baktı.

*

"Üç dilek hakkın var." der demez sözünü kesti adam cinin. "Hiçbir şey istememek istiyorum." dedi fısıltıyla, "Hepsi bu."

*

"Yalanı ilk ben keşfettim." dedi gururla. "Ama tanrım," diye geveledim, "Nasıl olur?" Gülümsedi: "Ben hiçbir şey yaratmadım."

*

Gerçeklerden kaçmak için kendini boşluğa bıraktı. Ardından yankılanan sesi asla unutamadı: "Burası cehennem, bir daha ölemezsin."

*

"Son dakika gelişmesi ile karşınızdayız. İlk yapay insan üretimi başarıyla tamamlandı. Robot Meclisi, seri üretim için izin verdi."

*

"Cehennem bu muymuş?" diye sordu adam. "Ya ne sanmıştın?" diye keyifle cevapladı tanrı. Omuz silken adam tanrıyla yekvücut oldu.

*

Kafasını sallayan yargıç "Korkunç bir suç bu" dedi ve hükmü açıkladı: "Sanığın Dünya'da insan olarak doğmasına karar verilmiştir."

*

"Oyuncakların etrafa dağılmasından bıkmadınız mı? İşte karşınızda Hayali Arkadaş! Sadece çocukların görebildiği yeni nesil oyuncak."

*

"Dünya'daki tek insan olduğunu düşündüren şu haplardan bir avuç içmiş," dedi annesi ağlayarak: "Yalnızlıktan ölmüş."

*

"Bütçe sıkıntınız yoksa en iyi suikastçimizi öneririm." dedi adam: "Geçmişe gidip kurbanın anne babasının tanışmasını engelliyor."

*

Toplanan kalabalık "Yaşamdan sonra hayat var mı?" diye sordu Bilge Robot'a. "Sonra yok," diye duyurdu robot: "Ama önce var."

*

"Bilmiyorum!" dedi ve ağlamaya başladı. Ama gözünden hiç yaş çıkmadı, çünkü o sadece gerçeği bulmak için programlanmış bir robottu.

*

"Cehennem bu olamaz!" diye inledi adam. "Neden olmasın?!" dedi tanrı ve adamı ışığa doğru itti. Doktorun sesi duyuldu: "Bir oğlunuz oldu."

*

"Dünya'yı kurtarmak için geldik!" dediler. Hepimiz nihayet rahat bir nefes aldık. "Bu yüzden," diye devam ettiler, "İnsanları yok edeceğiz."

*

Çok güzel zaman geçirmişlerdi. "Bu sefer bendensiniz." dedi adam ve elini hesaba uzattı. 2 Hafta ödedi, 3 Saat de bahşiş bıraktı.

*

"Sırada müjdeli bir haberimiz var. 4042 yılının başında insan ömrünü kısaltan haplar piyasaya sürülmeye başlanacak."

*

Önce zamanı geriye aldı. Hatasını düzeltti. Sonra zamanı hızla ileri sardı. Hiçbir şeyin değişmediğini görmek içini rahatlattı.

*

Bir kere daha kendini öldürmeye çalıştı. Bir kere daha başardı. Sinirle dirildi. Bir kere daha kendini öldürmeye çalıştı.

*

"Hayatın anlamını istemiştiniz," dedi memur: "Buldum." Şöyle bir baktı amiri, "Masaya bırak," dedi: "Mesai bitti, yarın bakarım."

*

Kendilerine "insan" diyen bir grup uzaylı gezegenimizi istilaya geldiklerini söylediler. Bizden hiçbir farkları yoktu. Korkunçtu.

*

"Sence ne hissedecekler," dedi neşeyle ekrana bakarken: "Evren dedikleri şeyin aslında sadece bir nesil gemisi olduğunu anladıklarında?"

*

"Ne güzel bir gece!" dedi adam yıldızlara bakarken: "Çok sessiz." Ve evrenin uzak bir köşesinde Beşinci Kainat Savaşı başladı.

*

"Belki sevdiğiniz kadını size aşık edemeyiz," dedi gülümseyerek, "ama size aşık olduğuna dair anıları zihninize ekebiliriz!"

- o -

Dipnot: İşbu "kısa öykü"ler, iki yıl boyunca Twitter üzerinden aklıma estikçe attığım tweet'lerin bir araya getirilmiş halidir. Zaman zaman gene yazacağımı düşündüğüm için başlığında "1" ibaresini kullandım.

Hepsi bu, kısa öykülerin ardından uzun bir dipnot düşecek gerzekliğe hiç gerek yok.

4 yorum:

Unknown dedi ki...

harika!

Unknown dedi ki...

:)

Unknown dedi ki...

Hoş bir deneme olmuş, keyifle okunuyor.

Adsız dedi ki...

"Hepsi bu, kısa öykülerin ardından uzun bir dipnot düşecek gerzekliğe hiç gerek yok."
Bunu belirtmeseydin hepsinin bu olduğunu anlardık. Böylece gerzeklik falan filan aklımıza gelmezdi:) Bazı şeyleri belli etmek istemezsen cidden belli etmemelisin bence:))

Yorum Gönder

 
|| © 2018 - Herhangi bir hak bulursanız, saklayın! || Tasarım: Pocket ||